Chcesz, by nadruk na koszulce zawsze estetycznie się prezentował? Zwróć uwagę nie tylko na to, jak pierzesz ubranie, ale też jak je prasujesz. Dowiedz się, jak prasować koszulki z nadrukiem, by nie zniszczyć znajdujących się na nich logo, grafiki i napisów.
Jeśli chcesz prasować koszulkę z nadrukiem, ustaw żelazko na niską lub średnią temperaturę. Im będzie ona niższa, tym mniejsze ryzyko, że uszkodzisz nadruk Prasowanie koszulki żelazkiem rozgrzanym do wysokiej temperatury grozi „roztopieniem” i spaleniem znakowania oraz wyblaknięciem jego kolorów. Przyjrzyj się też, z jakiego materiału uszyto ubranie.
Bawełniane koszulki z nadrukiem możesz prasować w temperaturze 150-180°C. Natomiast bezpieczne prasowanie np. poliestrowych koszulek wymaga ustawienia jego temperatury na maksymalnie 90°C.
Odpowiednio rozgrzane żelazko to dopiero połowa sukcesu. Dowiedz się, czy można prasować nadruk bezpośrednio, czy położyć na nim warstwę ochronną.
Nadruk na koszulce zawsze należy prasować, kładąc na nim wcześniej warstwę tkaniny ochronnej. Jeżeli tego nie zrobisz, może się on roztopić i przykleić do stopy żelazka. By zapobiec uszkodzeniom znakowania podczas prasowania, rozłóż bawełnianą ściereczkę lub pergamin w miejscu nadruku. Zastosowanie materiału ochronnego, który znajdzie się między ubraniem a stopą żelazka, to elementarna zasada pielęgnacji znakowanej odzieży.
Jednak jeżeli zależy ci na tym, aby logo na koszulce czy napisy na pewno nie zniszczyły się podczas prasowania, dowiedz się, na czym polega rzetelna i kompleksowa ochrona nadruku.
Aby uchronić nadruk przed uszkodzeniem, stopa żelazka nie może mieć bezpośredniego kontaktu z nadrukiem, dlatego na ubraniu połóż warstwę ochronną (np. ściereczkę, ręcznik). Ponadto pamiętaj o prasowaniu ubrań w niskiej temperaturze oraz staraj się unikać rozpylania gorącej pary – w ten sposób przedłużysz trwałość nadruku. Delikatne prasowanie i stosowanie technik ochronnych pomoże zachować logo, grafikę czy napisy w doskonałym stanie. Dotyczy to zarówno ich koloru, jak i faktury.
To ogólne zasady prasowania delikatnych tkanin z nadrukiem. Jednak, by maksymalnie chronić znakowanie przed uszkodzeniem, poznaj różne techniki prasowania odpowiednie dla określonych typów nadruków.
Inaczej należy prasować koszulki znakowane techniką sitodruku, a inaczej z nadrukami termotransferowymi. Te pierwsze mogą mieć kontakt z wyższymi temperaturami. Natomiast nadruki termotransferowe są wrażliwsze na ciepło. W ich przypadku należy zastosować inną technikę prasowania. By przedłużyć trwałość takiego nadruku i ochronić go przed zniszczeniem, należy nie tylko ustawić żelazko na niższą temperaturę, ale zawsze prasować go przez dodatkową warstwę ochronną – np. cienką ściereczkę.
Poznaj też praktyczne wskazówki dotyczące doboru odpowiednich materiałów ochronnych, pomagające zapobiegać niszczeniu nadruków pod wpływem wysokiej temperatury.
Aby ochronić nadruk przed kontaktem ze zbyt wysoką temperaturą, możesz wykorzystać nie tylko bawełniane szmatki i ręczniki kuchenne, ale i papier do pieczenia.
Bawełna nagrzewa się powoli i jest odporna na kontakt z rozgrzanym żelazkiem, dzięki czemu zapewnia znakowaniu ochronę przed ciepłem. To samo dotyczy papieru do pieczenia. Produkuje się go z myślą, by mógł mieć kontakt z temperaturą wynoszącą ponad 200 °C. Bawełna i pergamin do pieczenia to materiały ochronne, które są na wyciągnięcie ręki w każdym domu – śmiało używaj ich do prasowania koszulek z nadrukiem.
A co z dobraniem odpowiedniej temperatury żelazka? To także ma ogromne znaczenie, by prasować t-shirt z nadrukiem bez szkody dla wyglądu grafiki czy napisów na koszulce.
Zamierzając wyprasować koszulkę z nadrukiem, sprawdź, z jakiego materiału ją uszyto. Bawełniane koszulki z nadrukiem możesz prasować w średniej i wysokiej temperaturze (jednak zawsze rób to ostrożnie). Natomiast tkaniny syntetyczne nie mogą mieć kontaktu z mocno rozgrzanym żelazkiem. Zawsze prasuj je w niskich temperaturach.
Pamiętaj o czytaniu metek na ubraniach. Znajdziesz tam informacje o tym, jak dostosować temperaturę żelazka, by nie uszkodzić koszulki.
Irytują cię zagniecenia wokół nadruku na ubraniu? Sprawdź, jak prasować znakowane koszulki, by ich uniknąć.
Aby uniknąć zagnieceń wokół nadruków, prasuj koszulkę na gładkiej i płaskiej powierzchni, np. desce do prasowania. Ponadto możesz delikatnie i z wyczuciem rozciągnąć materiał zanim przystąpisz do prasowania. Pamiętaj też, by delikatnie prasować tkaninę, tzn. nie dociskaj żelazka zbyt mocno wokół nadruku.
Wiesz już, jak uniknąć zagnieceń. Sprawdź, czy do prasowania nadruków możesz stosować parę.
Unikaj używania pary podczas prasowania koszulek z nadrukiem. Niesie to za sobą ryzyko uszkodzenia znakowania – zwłaszcza w przypadku grafiki i logo wykonanych techniką termotransferu. Gorąca para może spowodować odklejanie się takich nadruków.
Mimo stosowania się do tych zasad może się zdarzyć, że znakowanie termotransferowe zacznie się odklejać. Co zrobić, gdy pojawi się ten problem?
Jeżeli zauważysz, że nadruk odkleja się od koszulki, działaj szybko! Odklejające się litery czy fragmenty logo przyklej za pomocą kleju do tekstyliów. Pamiętaj też, aby kolejny raz ubranie prasować żelazkiem ustawionym na niższą temperaturę.
Wiesz już, jak naprawić odklejający się nadruk, ale dowiedz się też, jakie są najczęstsze błędy prasowania znakowanych koszulek i jak ich unikać.
Typowe błędy podczas prasowania koszulek z nadrukami to zbyt wysoka temperatura żelazka, niestosowanie warstwy ochronnej i używanie pary. Aby nie uszkodzić znakowania:
przed prasowaniem umieść na ubraniu bawełnianą tkaninę lub papier do pieczenia;
ustaw żelazko na odpowiednią temperaturę – zgodnie ze wskazówkami na metce koszulki;
unikaj używania funkcji pary.
Unikanie tych błędów zapewni na długo nadrukom oraz ubraniom estetyczny wygląd.