Nadruki na ubraniach wykonywane nowoczesnymi metodami nie blakną, nie odbarwiają się i doskonale się prezentują mimo wielokrotnego oraz częstego prania odzieży. Dotyczy to także techniki sublimacji. Pod tą enigmatyczną nazwą kryje się złożony proces, który pozwala przeniknąć tuszom w głąb struktury materiału. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polega sublimacja i dlaczego obecnie jest tak popularną metodą tworzenia nadruków na ubraniach.
Koszulki, bluzy, spodnie, nawet fartuchy, czapki i kurtki są obecnie zdobione poprzez:
druk cyfrowy – do wykonania nadruku wykorzystuje się specjalną przemysłowa drukarkę Jest to ekonomiczna technika tworzenia wzorów i printów na ubraniach. Można ją jednak zastosować tylko przypadku materiałów naturalnych – ewentualnie z niewielką domieszką włókien sztucznych, opłacalny przy małych nakładach;
druk sitowy (sitodruk) – podczas tworzenia wzoru na ubraniu farba jest przeciskana przez sito z szablonem, a następnie utwardzana wysoką temperaturą. Tak stworzony nadruk jest bardzo precyzyjny i przez długi czas nie wyblaknie, nie spiera się, zalecany przy dużych nakładach;
haft komputerowy – ta technika polega na wyszywaniu wzorów nićmi w dowolnych kolorach przez specjalną maszynę;
termotransfer – projekt graficzny jest wykonywany najpierw na specjalnym papierze transferowym. Następnie tak stworzony nadruk „wtapia się” w tkaninę z wykorzystaniem bardzo wysokiej temperatury i prasy.
Oprócz tego popularnością cieszy się metoda sublimacji. Wykorzystuje ona zjawiska fizyczne i nowe technologie, dzięki którym stworzony nadruk jest wyjątkowo trwały.
W dużym uproszczeniu druk metodą sublimacji polega na przeniesieniu barwnika ze specjalnej kalki na tkaninę i przypomina nieco termodruk. Cały proces jednak tylko pozornie jest tak prosty. Składa się on z dwóch etapów.
Najpierw projekt graficzny jest drukowany specjalnymi tuszami na papierze transferowym;
Następnie zadrukowany papier umieszcza się w prasie termotransferowej – dociska się ją pod odpowiednią temperaturą do przedmiotu lub ubrania, na którym ma znaleźć się grafika.
To właśnie wtedy zachodzi zjawisko sublimacji. Pod wpływem wysokiej temperatury tusze sublimacyjne zmieniają stan skupienia – bezpośrednio ze stanu stałego na gazowy. Jednocześnie włókna poliestrowe tkaniny otwierają się, a barwnik w postaci gazu przenika w ich strukturę. Dzięki temu nadruk nie znajduje się tylko na powierzchni materiału, ale także „wewnątrz”.
Gdy działanie wysokiej temperatury ustaje, włókna ponownie zamykają się, a barwnik zostaje między nimi „uwięziony”. Dlatego nadrukowywana w ten sposób grafika jest tak trwała.
Sublimacja nie bez powodu podbija rynek gadżetów marketingowych, a także ubrań reklamowych i pracowniczych. Metoda ta jest wszechstronna i ma tylko minimalne ograniczenia.
Nadruk wykonany na odzieży techniką sublimacji:
będzie niezwykle trwały – barwniki znajdują się głęboko w strukturze materiału, dlatego nadruk sublimacyjny będzie doskonale wyglądać nawet po wielu praniach. Taka grafika na ubraniu nie kruszy się i jest odporna na czynniki atmosferyczne;
jest wyrazisty, ostry i ma nasycone kolory – to zasługa zarówno tuszów, jak i nowoczesnej prasy termotransferowej;
jest niewyczuwalny – materiał, mimo że znajduje się na nim nadruk, pozostaje gładki w dotyku;
może powstać na koszulce, czapce, bluzie, a nawet na obrusie czy smyczy – to wszechstronna technika poligraficzna;
jest ekonomiczny – koszty tworzenia nadruku na ubraniach nie są wysokie nawet w przypadku mniejszych nakładów;
jest zrobiony w zgodzie z naturą – w rzeczywistości barwniki sublimacyjne, mimo swojej trwałości, są ekologiczne – produkuje się je na bazie wody.
Jedynymi wadami druku sublimacyjnego są pewne ograniczenia:
tusze wykorzystywane podczas sublimacji łączą się wyłącznie z włóknami poliestrowymi. To one przyjmują barwnik i muszą znajdować się w składzie danego materiału.
nie można drukować jasnych wzorów na ciemnych tkaninach.
Druk metodą sublimacji sprawdzi się do znakowania odzieży reklamowej, roboczej i sportowej. W ten sposób przygotowuje się t-shirty, koszulki sportowe, polo, polary czy spodnie dresowe. Świetnie prezentują się też bluzy firmowe z nadrukiem metodą sublimacji, które można zamówić bezpośrednio na naszej stronie internetowej.
Warunek jest jeden – najlepiej, jeżeli w składzie danej dzianiny znajduje się 100% włókien poliestrowych. Tę technikę można wykorzystywać również do znakowania materiałów, które składają się w pewnej części np. z bawełny. Nie pozwoli to jednak osiągnąć tak dobrego efektu jak w przypadku materiału poliestrowego. Oprócz tego ta metoda druku sprawdza się najlepiej na jasnych tkaninach i dzianinach.
Nadruk sublimacyjny jest praktycznie niezniszczalny. Nie kruszy się ani nie blaknie i jest odporny zarówno na wielokrotne pranie, jak i na warunki atmosferyczne. Ponadto można za jego pomocą przenosić skomplikowane projekty graficzne na ubrania reklamowe. Takie nadruki są też ostre i mają wyrazistą kolorystykę.
W Seisan zamówisz stroje sportowe zdobione i znakowane techniką sublimacji. Wykonamy dla ciebie uniformy pracownicze z nadrukami sublimacyjnymi i w ten sposób umieścimy logo lub grafikę na odzieży reklamowej. Skorzystaj z naszych usług i z możliwości wykonania nadruku metodą sublimacji. Przygotujemy dla Ciebie ubrania z efektownym wzorem, napisami lub nawet ze skomplikowaną grafiką.