Wystarczy wziąć do ręki kawałek dowolnego materiału, aby móc stwierdzić, czy jest on „cieńszy”, czy „mięsisty” i ciężki. Ma na to wpływ jego gramatura. Każda tkania czy dzianina to splot cienkich włókien, których masę i ilość wyraża się właśnie tą wielkością. Dowiedz się więcej o tym, co oznacza gramatura materiałów i jaki ma wpływ na uszyte z niej ubranie.
Gramatura materiału to masa, jaką ma fragment dzianiny o powierzchni 1 m2. Znając ją – nawet nie widząc np. dzianiny i nie biorąc jej do ręki – można stwierdzić, czy jest ona lekka czy ciężka.
Stosunek masy tkaniny lub dzianiny do jej powierzchni oznacza się literami GSM. To skrót od angielskiego wyrażenia grams per square meter.
Gramaturę tkaniny, dzianiny podaje jej producent. Jednak informacja o niej nie musi już znajdować się na metce uszytego z niej ubrania. Mimo tego gramatura jest często podawana w przypadku kurtek, odzieży sportowej, ochronnej, przeciwdeszczowej i mającej chronić przed chłodem.
Jeżeli nie wiesz, jak jest masa danego materiału na 1 m2, możesz to obliczyć. Potrzebujesz do tego miary krawieckiej (choć wystarczy też linijka), kalkulatora i skrawka tkaniny. Nie musi być one kwadratem z bokami o długości 1 m.
Producent materiału nie podał, jaka jest jego gramatura? Nic straconego. Za pomocą miary zmierz tkaninę (najlepiej wymiary jej prostokątnego lub kwadratowego kawałka) i oblicz jej powierzchnię. Wynik w cm2 zamień na m2. Oznacza to, że jeżeli skrawek materiału ma powierzchnię 400 cm2, to aby obliczyć gramaturę dzianiny, wykorzystaj wartość 0,04 m2.
Następnie sięgnij po wagę. Możesz wykorzystać do tego urządzenie kuchenne. Zważ dzianinę, a jej masę (w gramach) podziel przez powierzchnię dzianiny. W ten sposób dowiesz się o jego gramaturze. I tak, skrawek materiału o powierzchni 0,04 m2 i ważący 10 g ma GSM=250 g/m2.
Informacja o gramaturze znajdująca się na metce zawsze wskazuje na to, jaką masę mają włókna, z których stworzono 1 m2 tkaniny.
Nie. Dzianiny nawet tego samego rodzaju mogą mieć różne gramatury.
Uwagę na ten parametr materiału zwraca się zawsze, ale zwłaszcza w przypadku:
polarów – niektóre są cięższe i puszyste, a inne lekkie – te pierwsze mają gramaturę np. 300 g/m2, a te drugie 100 g/m2;
dzianiny bawełnianej i dresowej – szyje się z niej często odzież sportową. Można do tego wykorzystać cieńsze i grubsze dzianiny o gramaturze od 300 g/m2 wzwyż;
wiskozy – dzianina ta ma być zwykle zwiewna i lekka, gdyż jest wykorzystywana do szycia sukienek i odzieży letniej. Można wtedy sięgnąć po materiał o gramaturze zaledwie od 30 do 50 g/m2.
Nie! Gramatura informuje jedynie o tym, ile waży jeden metr kwadratowy materiału. O tym, czy jest on wysokiej jakości, świadczy rodzaj nici wykorzystywanych do jego produkcji, sposób ich splotu i barwienia dzianiny czy tkaniny.
Dobrym przykładem tego jest gramatura jedwabiu. Może ona wynosić zaledwie 7 g/m2. Mimo tego jedwab należy do jednego z najbardziej wytrzymałych materiałów.
W przypadku znakowania odzieży znaczenie ma grubość dzianiny, która jest ściśle związana z jej wagą. Materiały o zbyt niskiej gramaturze – poniżej 120 g/m2 – mogą się zniszczyć podczas wykonywania nadruków i znakowania odzieży. Do sitodruku, sublimacji i haftu komputerowego najlepiej sprawdzą się te z nich, których GSM wynosi między 160 a 220 g/m2.
W Seisan szyjemy odzież ze starannie wyselekcjonowanych dzianin. Doskonale wiemy, dzianiny o jak wysokiej gramaturze należy używać, aby móc wykonać trwałe i efektowne znakowania koszulek, spodni czy bluz. W naszej pracowni powstaje odzież reklamowa i firmowa wysokiej jakości. Wykorzystujemy cieńsze i grubsze dzianiny w zależności od przeznaczenia ubrań. I do twojego projektu dobierzemy właściwy rodzaj materiału.
Masę 1 m2 materiału – dokładnie to oznacza gramatura dzianiny. Nie jest to informacja o jej jakości. Wyższa gramatura materiału może wskazywać, że materiał jest „grubszy”, a jego splot gęstszy. Ma to znaczenie dla znakowania uszytej z nich odzieży.
Skontaktuj się z nami, a stworzymy dla ciebie dopracowaną w każdym detalu odzież reklamową lub firmową. Będzie ona uszyta z takiej dzianiny lub tkaniny, by znajdujący się na niej nadruk czy haft przez długie lata świetnie się prezentował.