Pytanie jak usunąć nadruk z koszulki pojawia się coraz częściej w kontekście starych i już nieco zniszczonych ubrań. Czasem zwyczajnie nie podoba nam się stary nadruk i po prostu chcemy się go pozbyć. Niestety usuwanie nadruku to zadanie niełatwe, bo wymaga trochę zaangażowania. Natomiast mimo wszystko niemal całkowite usunięcie nadruku w domowych warunkach jest możliwe i my wyjaśnimy Ci, jak to zrobić!
Chcesz usunąć nadruk, ale na pewno nie chcesz uszkodzić materiału, a więc uważaj, z jakich tkanin zamierzasz pozbyć się zdobienia. W przypadku naturalnych materiałów nie musisz się przesadnie martwić, bo one wykazują wyjątkową odporność na wysoką temperaturę i działanie środków chemicznych – dotyczy to w szczególności lnu i bawełny. Zatem z koszulek wykonanych z naturalnych materiałów możesz całkowicie usunąć nadruk bez większych przeszkód. Inaczej wygląda sprawa z materiałami syntetycznymi, ponieważ wymagają zdecydowanie większej ostrożności nawet przy wykorzystaniu sprawdzonych metod. Poliester, nylon czy elastan łatwo ulegają uszkodzeniom w wysokiej temperaturze, dlatego najpierw lepiej przeprowadzić test na niewielkim fragmencie tkaniny.
Mieszanki materiałowe stanowią osobną kategorię – im wyższy procent włókien naturalnych, tym bezpieczniejsze usunięcie nadruku. Koniecznie sprawdź informacje na metce dotyczące składu materiału.
Zatem jak pozbyć się nadruku z koszulki? Sprawdzone metody to wykorzystanie niektórych artykułów spożywczych lub chemicznych, a także ściągnięcie nadruku z użyciem żelazka. Nie każda metoda działa na mocno przyklejone nadruki, ale w większości przypadków powinno się udać. Jednak zanim zaczniesz w ogóle zastanawiać się, jak usunąć nadruk z koszulki, wypierz ją i dokładnie wysusz. I nie zapomnij, że świeży nadruk usuwa się trudniej niż ten wielokrotnie prany.
Jeżeli chcesz wiedzieć, jak ściągnąć nadruk z koszulki bez użycia specjalistycznych preparatów, to podpowiadamy – możesz sięgnąć po produkty dostępne w domu. Na miejscu nadruku zastosuj:
ocet wymieszany z zimną wodą – namaczaj materiał przez 30 minut,
wilgotną szmatkę nasączoną acetonem lub zmywaczem do paznokci,
sok z cytryny z solą kuchenną,
oliwę z oliwek o temperaturze pokojowej.
Podczas usuwania nadruku poprzez środek chemiczny upewnij się, że preparat nie uszkodzi tkaniny. Zwróć uwagę na jego przeznaczenie do konkretnego rodzaju materiału. Po zastosowaniu preparatu często pozostają resztki kleju, które usuniesz dodatkowym środkiem lub olejkiem eterycznym. Na rynku dostępne są:
rozpuszczalniki dedykowane do tkanin naturalnych,
żele do delikatnych materiałów,
spraye przyspieszające proces usuwania nadruku,
specjalne płyny do usuwania termotransferu.
A jak usunąć naklejkę z ubrania za pomocą żelazka? Wystarczy suchy ręcznik, papier transferowy lub nawet zwykły papier do pieczenia w połączeniu z żelazkiem. Nie musisz prasować koszulki w zakresie bardzo wysokich temperatur, ale ustaw średnią temperaturę na poziomie odpowiednim dla danego typu materiału. Poniżej metoda żelazka na to, jak usunąć nadruk z koszulki krok po kroku.
Rozgrzej żelazko do temperatury 150-180 stopni Celsjusza.
Połóż suchy ręcznik lub kawałek papieru transferowego na nadruku.
Prasować przez 3-5 minut bez użycia pary.
Delikatnie odkleić papier, sprawdzając postęp
Alternatywnie możesz spróbować usunąć nadruk z koszulki z pomocą suszarki do włosów lub pomocą zamrażarki. W przypadku zamrażarki nadruk zniknie z powodu skurczenia i pękania przy osłabieniu przyczepności farby do włókien tkaniny, ale prawdopodobnie uszkodzisz też materiał, więc zachowaj ostrożność. Natomiast przy usuwaniu nadruku z użyciem suszarki utrzymaj odpowiednią odległość od materiału, żeby również nie doprowadzić do jego uszkodzenia.
Należy pamiętać, że nie każdy niechciany nadruk da się usunąć w stu procentach. Nieistotne czy interesuje Cię, jak usunąć napis z koszulki, czy jak usunąć naklejkę z koszulki – efekt zależy od wieku nadruku i jego rodzaju, jak również innych, niekoniecznie oczywistych czynników. Najczęstsze błędy popełniane przez osoby zastanawiające się, jak usunąć nadruk z koszulki to:
zbyt długie działanie środkami chemicznymi prowadzące do odbarwień,
ustawienie zbyt wysokiej temperatury żelazka skutkujące przypaleniem materiału,
pominięcie testu na małym fragmencie,
zbyt intensywne szorowanie powierzchni,
mieszanie różnych metod bez odpowiedniego odstępu czasowego.
Skoro koszulka ma Ci służyć po usunięciu nadruku, zacznij od najmniej inwazyjnych metod. Działaj stopniowo i cierpliwie, aż osiągniesz pożądany efekt. W przypadku pojawienia się przebarwień zastosuj wybielacz przeznaczony do danego materiału. Przy powstaniu dziury lub przetarcia pozostaje jedynie kreatywne zasłonięcie uszkodzenia nowym zdobieniem lub nadrukiem.
Mamy nadzieję, że nasz poradnik, jak usunąć nadruk z ubrania przyda Ci się, kiedy zechcesz odświeżyć zniszczoną koszulkę. A jeżeli potrzebujesz nowej koszulki z nadrukiem, to sprawdź, jak my robimy koszulki z nadrukami dla firm i nie tylko!