Umiejętne pranie ubrań roboczych może na długo zapewnić im estetyczny wygląd. Natomiast piorąc ubrania nieprawidłowo, możesz skrócić trwałość odzieży. Dowiedz się, jak prać odzież roboczą, by jak najdłużej spełniała ona swoje zadanie i dobrze się prezentowała.
Ubrania robocze powstają z bawełny i ze sztucznych tkanin. Do produkcji odzieży ochronnej wykorzystuje się także specjalistyczne materiały techniczne, np. z powłoką ognio- i wodoodporną i z odblaskowymi detalami.
Decydując się na pranie ubrań roboczych w domu, nie stosuj mocnych detergentów. Takie płyny i proszki mogą uszkodzić odblaskowe detale i powłoki ochronne oraz zniszczyć strukturę materiału.
Odzież robocza wymaga zwykle delikatnego prania. By nie uszkodzić jej w pralce, należy ustawić program z niską temperaturą.
Temperatura prania ma ogromny wpływ na trwałość i na wygląd odzieży roboczej. Jeżeli będzie zbyt wysoka, może spowodować osłabienie i kurczenie się włókien tkanin oraz zniekształcenie fasonu ubrań. Pranie odzieży w za gorącej wodzie może prowadzić do blaknięcia koloru koszulek, spodni, fartuchów czy kombinezonów.
W wysokiej temperaturze (60°C lub 90°C) możesz prać bawełniane ubrania, by usunąć z nich tłuste, trudne zabrudzenia. Natomiast podczas prania odzieży roboczej z poliestru, przeciwdeszczowej i z elementami odblaskowymi ustaw pralkę na delikatny program. W takim przypadku woda powinna mieć maksymalnie 40°C.
Pranie odzieży roboczej w odpowiedniej temperaturze nie wystarczy, by mogła ona jak najdłużej służyć podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Ważny jest również wybór właściwych detergentów.
Piorąc ubrania robocze, unikaj detergentów bazie chloru. Mogą one prowadzić do trwałych przebarwień tkaniny i do osłabienia jej włókien. Jeżeli będziesz używać agresywnych detergentów do prania odzieży roboczej z tkanin technicznych i z elementami odblaskowymi, możesz ją zniszczyć. Zawsze sprawdź, czy wybrany proszek lub płyn jest bezpieczny dla materiałów, z których uszyto ubrania.
Co jednak zrobić, by usunąć z odzieży tłuste plamy?
Najłatwiejszym sposobem na usunięcie z ubrań tłustych plam jest użycie odplamiaczy bez chloru. Jednak na początku warto spróbować pozbyć się ich domowymi sposobami. Możesz wykorzystać do tego sodę oczyszczoną lub szare mydło. Pamiętaj też, że do prania delikatnych tkanin nie możesz używać odplamiaczy z chlorem – grozi to zniszczeniem materiału. Dlatego gdy tylko zdarzy ci się pobrudzić ubranie, od razu usuń tłuste zabrudzenie. W przeciwnym razie przeniknie ono w strukturę włókien tkaniny, a jego usunięcie będzie o wiele trudniejsze lub niemożliwe.
Na sklepowej półce na pewno znajdziesz odplamiacz, który pomoże ci usunąć tłuste zabrudzenia z odzieży roboczej. Jednak czy pranie takich ubrań w domowej pralce jest na pewno bezpieczne?
Pranie ubrań w domowej pralce jest bezpieczne pod warunkiem użycia delikatnych programów i łagodnych detergentów. Jeżeli jednak na spodniach, koszulkach czy kombinezonach znajdują się trudne do usunięcia plamy, a nie można ich prać w wysokich temperaturach, warto zdecydować się na skorzystanie z usług pralni chemicznej.
A jak często można używać domowej pralki do prania odzieży roboczej?
Wysokiej jakości odzież robocza jest odporna na wielokrotne pranie. Dlatego pierz ją tak często, jak jest to konieczne – zgodnie z intensywnością jej użytkowania. Nie bój się jej częstego prania, jednak pamiętaj, aby używać do tego odpowiednich detergentów.
Poznaj też najczęstsze błędy podczas suszenia odzieży roboczej.
Odzieży roboczej nie można suszyć ani na grzejniku, ani w suszarce bębnowej. Przegrzanie włókien prowadzi do ich zniszczenia i deformacji ubrań. Mokrą odzież rozwieś na wieszakach lub suszarce – najlepiej w jak najcieplejszym pomieszczeniu.
Suszenie to nie wszystko. Sprawdź, czy wybielacze i odplamiacze mogą dodatkowo zaszkodzić ubraniom roboczym.
Wybielacze i odplamiacze z chlorem mogą trwale uszkodzić ubrania robocze. Dotyczy to również ubrań z elementami ostrzegawczymi i odblaskowymi. Wybielacze i odplamiacze na bazie chloru są zabronione podczas prania odzieży ognio i wodoodpornej. Mogą one trwale uszkodzić materiał oraz źle wpłynąć na jego właściwości ochronne.
Dowiedz się, czy te same zasady dotyczą prania odzieży z elementami odblaskowymi.
Odzież z elementami odblaskowymi należy prać na lewej stronie, wykorzystując do tego łagodne płyny. Unikaj używania silnych detergentów, a zwłaszcza odplamiaczy z chlorem w składzie.
Jeżeli nie dostosujesz się do tych zasad, to odblaski mogą stracić zdolność do odbijania światła. Zmniejszy to twoją widoczność i bezpieczeństwo podczas pracy.
Dowiedz się też, co może zaszkodzić wodoodporności ubrań roboczych.
By ochronić odzież wodoodporną przed uszkodzeniem w czasie prania, można używać specjalistycznych płynów do ubrań z tkanin technicznych. Stosuj detergenty z neutralnym pH, które nie uszkadzają powłoki hydrofobowej. Zrezygnuj z prania odzieży wodoodpornej z wykorzystaniem płynów zmiękczających, gdyż zatykają one pory membran ubrań, co zmniejsza ich oddychalność. By takie ubrania robocze zachowały swoje właściwości, regularnie je impregnuj przeznaczonymi do tego środkami.
Dowiedz się też, jak duże znaczenie ma sortowanie ubrań roboczych przed praniem.
Sortowanie ubrań roboczych według kolorów, materiałów i poziomu zabrudzenia pozwala uniknąć ich zniszczenia i przebarwień. W bębnie pralki nie mogą znaleźć się jednocześnie ciemne i jasne ubrania. Nie pierz poliestru razem z bawełną i mocno poplamionej odzieży z taką, którą trzeba jedynie odświeżyć. Dzięki sortowaniu dobierzesz taki tryb i środki do prania, by robocze ubrania mogły być wyprane bez szkody dla ich wyglądu i właściwości tkanin.
Pamiętaj też o środkach ochronnych, które pozwolą ci uniknąć uszkodzeń ubrań roboczych podczas prania.
Do prania odzieży roboczej w domu używaj łagodnych detergentów. Po odplamiacze (bez chloru) sięgaj tylko wtedy, gdy na ubraniach znajdą się tłuste plamy. Staraj się je prać w niskich temperaturach. Przed włożeniem ich do pralki zapinaj zamki, guziki i rzep odzieży. Pamiętaj o specyfice prania ubrań wodoodpornych i z elementami odblaskowymi. Natomiast jeżeli odzież robocza jest poważnie zabrudzona i pranie w pralce nie przynosi skutku, pomyśl o skorzystaniu z usług pralni chemicznej.