Na rynku dostępne są różne rodzaje materiałów, które dzieli się ze względu na pochodzenie. Część z nich powstaje z włokiem naturalnych, inne to materiały sztuczne i tkaniny syntetyczne. Dowiedz się, jak wygląda taki podział. Odkryj, co odróżnia materiały sztuczne i syntetyczne. Sprawdź także, z jakich tkanin powstaje dobrej jakości odzież firmowa.
W przemyśle odzieżowym materiały ubraniowe odróżnia się ze względu na pochodzenie włókien. Są to dzianiny naturalne, sztuczne i syntetyczne. Każda z tych tkanin ma unikalne właściwości, a co za tym idzie, wymaga odmiennej pielęgnacji.
Wspomniane rodzaje tkanin inaczej radzą sobie w wysokich temperaturach. Sama trwałość materiału i odporność na uszkodzenia mechaniczne są różne. Zrozumienie tego, z jakiej dzianiny powstała odzież sprawia natomiast, że można o nią zadbać we właściwy sposób.
Materiały naturalne to te, do których produkcji wykorzystuje się składniki naturalne. Powstają one z włókien pochodzenia zwierzęcego, mineralnego lub roślinnego. Są to m.in.:
tkaniny bawełniane – są materiałem miękkim, odpornym na rozciąganie i zdolnym do pochłaniania wilgoci; cechy bawełny to także możliwość wykorzystania bez względu na porę roku i łatwa pielęgnacja,
tkanina wełniana – powstaje przez golenie sierści zwierząt; wyróżnia się różne rodzaje wełny np. moher (z kóz angorskich), merino (z owiec merynosów), kaszmir (z kóz kaszmirskich); wełna jest wyjątkowo miękka i ciepła;
jedwab – lekka tkanina, która powstaje z kokonów jedwabnika morwowego lub dębowego; uznaje się ją za materiał ekskluzywny np. do szycia sukienek; te włókna naturalne są podatne na różnego rodzaju uszkodzenia więc do ich pielęgnacji powinny być stosowane substancje bezpieczne i delikatne;
len – miękka tkanina pochodzenia roślinnego; zalety lnu to przewiewność i higroskopijność;
skóra – wytrzymała tkanina obiciowa, a także materiał, z którego produkuje się galanterię; do jej produkcji zużywa się powłoki ciał zwierząt.
Tkaniny sztuczne powstają w laboratoriach. Podstawą do ich stworzenia są składniki naturalne. Można je uzyskać np. w wyniku chemicznej obróbki celulozy drzewnej. Najpopularniejsze rodzaje tkanin ubraniowych sztucznych to:
wiskoza – włókno z celulozy głównie drzew iglastych, jest przyjemne dla skóry i przewiewne,
Materiały syntetyczne to sztucznie stworzone włókna uzyskiwane w wyniku syntezy chemicznej. Powstają one m.in. z pochodnych ropy naftowej.
poliester – łatwy w pielęgnacji jednak mało przewiewny, elektryzujący się i niezbyt komfortowy dla skóry,
Wybór odpowiednich materiałów w przypadku ubrań firmowych ma ogromne znaczenie. Poniżej znajdziesz kilka przykładów wskazujących, z jakich tkanin powinna być produkowana odzież firmowa i reklamowa.
Odzież BHP – do jej produkcji służy bawełna lub wytrzymały poliester.
Koszulki i bluzy pracownicze – w tym przypadku sprawdza się miękka bawełna, która łatwo odprowadza wilgoć i przepuszcza powietrze; równie dobry jest szybkoschnący i wytrzymały poliester.
Odzież sportowa – poza bawełną produkuje się ją z wysokogatunkowych dzianin poliestrowych.
Ważne, aby wybierać odzież firmową i reklamową z materiałów odpowiednio dobranych do specyfiki użytkowania. Dzięki temu jest ona komfortowa w użytkowaniu i odporna na ewentualne zabrudzenia.
Wytrzymałość, przepuszczalność powietrza czy odprowadzanie wilgoci to jednak nie wszystko, na co należy zwracać uwagę. Poza wyborem materiału ważny jest także dress code w pracy. Przyczynia się on do profesjonalnego wizerunku i odpowiedniej ochrony pracowników. Więcej o dress code w pracy przeczytasz tutaj: https://seisan.pl/pl/dress-code-w-pracy-jak-ubrania-firmowe-moga-go-ulepszyc/.