Jeżeli będziesz prać, prasować i suszyć odzież z zachowaniem ostrożności, to ubrania przez długi czas będą wyglądać jak nowe. Symbole czyszczenia i dotyczące konserwacji określonych materiałów bywają jednak trudną do odgadnięcia zagadką. Jednak to właśnie one są kluczem do utrzymania odzieży w nienagannym stanie. Dowiedz się więcej o tym, co oznaczają symbole na metkach.
Metki należy traktować jak „instrukcję obsługi” ubrania. Odzież wymaga różnego sposobu pielęgnacji – w zależności od tego, z jakiej tkaniny lub dzianiny została uszyta.
Postępując zgodnie ze wskazówkami producenta, można zapobiec zniszczeniu ubrań. Lekceważenie symboli znajdujących się na metkach może skończyć się skurczeniem lub rozciągnięciem materiału, utratą fasonu ubrania czy uszkodzeniem nadruków. Tak zniszczona odzież prawdopodobnie nie będzie nadawać się do noszenia i trafi do kosza.
Dobrzy producenci odzieży umieszczają na metkach:
symbole prania – informują one o tym, w jaki sposób i w jakiej temperaturze można prać ubrania;
symbole suszenia – rozwiewają one wątpliwości co do tego, czy odzież można suszyć w suszarce bębnowej i w jaki sposób należy to robić (np. w jakiej pozycji powinny znajdować się wtedy ubrania)
symbole prasowania – wskazują one, czy dana tkanina może mieć kontakt z żelazkiem i z wykorzystaniem jakiej temperatury można ją prasować;
symbole prania chemicznego – to informacja o tym, czy ubranie można czyścić w profesjonalnej pralni chemicznej.
Niektóre symbole, które umieszcza się na metkach, są łatwe do rozszyfrowania. Są to obrazki, z których jasno wynika, czego nie wolno robić z danym ubraniem (dotyczy to np. przekreślonego żelazka). Jednak bywa też, że symbole na metkach to z niczym niekojarzące się kreski, koła i kwadraty. Nie znając ich znaczenia, można popełnić poważny błąd i zniszczyć ubranie.
Na metce może znaleźć się symbol prania przedstawiający:
miskę z wodą – oznacza to możliwość prania w pralce;
miskę z wodą z poziomą kreską na dole – to symbol prania w pralce z zachowaniem ostrożności;
miskę z wodą z dwoma poziomymi kreskami na dole – informuje on o tym, że ubranie można delikatnie prać w pralce;
miskę z wodą i z zanurzoną w niej dłonią – to symbol prania ręcznego;
przekreślony symbol prania (przekreślona miska z wodą) – tak oznaczonych materiałów nie można prać w żaden sposób;
miska z jedną, dwoma, trzema lub czterema kropkami oznacza, że ubrania należy prać odpowiednio w temperaturze do 30, 40, 60 i 90 °C. Bywa, że producenci ubrań zamiast symbolu umieszczają na metkach maksymalną temperaturę prania w postaci liczby.
Jeśli na ubraniu znajduje się oznaczenie „czyścić chemicznie”, odzież musi trafić do profesjonalnej pralni. Podczas czyszczenia chemicznego wykorzystuje się nie wodę, a specjalne rozpuszczalniki, które usuwają zabrudzenia z materiałów (w tym także plamy, z którymi nie poradziłby sobie zwykły proszek do prania).
Są symbole, które informują, czym można prać dane ubranie. Na takie oznaczenia na metkach dla profesjonalnych pralni chemicznych składają się kółka, litery i trójkąty. I tak:
kółko oznacza, że ubranie można czyścić chemicznie;
przekreślone kółko mówi o tym, że odzieży nie można czyścić chemicznie;
kółko z literą „P” informuje, że materiał może być czyszczony chemicznie w benzynie lub w chloroetylenie;
kółko z literą „A” oznacza możliwość prania chemicznego w rozpuszczalnikach organicznych;
kółko z literą „W” to symbol prania na mokro;
kółko z literą „F” to informacja o tym, że odzież można czyścić tylko w benzynie;
trójkąt daje zielone światło do wybielania;
przekreślony trójkąt oznacza zakaz wybielania odzieży;
trójkąt z literami „CL” oznacza, że dany materiał można chlorować.
Koszulki i koszule bez żadnych zagnieceń oraz spodnie zaprasowane na kant gwarantują schludny i estetyczny wygląd. Jednak, aby nie zaszkodzić ubraniom, nie spalić lub nie stopić ich, trzeba prasować je z głową. Zanim chwycisz żelazko do ręki, odczytaj symbole z metki. Może okazać się, że danej dzianinie lub tkaninie szkodzi wysoka temperatura lub że trzeba ją prasować w szczególny sposób. Jeżeli na metce zauważysz:
symbol żelazka, to ubranie możesz prasować w dowolnej temperaturze;
symbol przekreślonego żelazka oznacza, że odzieży nie można prasować;
symbol żelazka z maksymalną temperaturą prasowania – do 110, 150 i 200 °C. Zdarza się też, że zamiast liczb, producent umieści na metce kropki. Wtedy jedna, dwie lub trzy kropki informują o tym, że ubranie można prasować z wykorzystaniem odpowiednio niskiej, średniej lub wysokiej temperatury.
Wydaje się, że nie ma możliwości, aby jakikolwiek sposób suszenia mógł zaszkodzić ubraniom. Okazuje się jednak, że ten etap pielęgnacji odzieży to nie błahostka. Ubrania należy suszyć w odpowiedni sposób oraz we właściwym miejscu i pozycji. Oznaczenia na metkach dotyczące suszenia to m.in.:
symbol kwadratu – odzież można suszyć, ale nie w suszarce;
symbol przedstawiający przekreślony kwadrat – ubrania nie należy suszyć;
symbol kwadratu z trzema pionowymi kreskami – ubranie należy suszyć w pozycji pionowej;
symbol kwadratu z kołem w środku – ubrania można suszyć za pomocą suszarki bębnowej;
symbol przekreślonego kwadratu z kołem w środku – odzieży nie można suszyć w elektrycznych suszarkach bębnowych;
symbol kwadratu z kołem w środku oraz z jedną, dwoma lub z trzema kropkami – ubrania można suszyć w suszarce bębnowej w odpowiednio niskiej, średniej i wysokiej temperaturze;
Zadbane i schludne ubranie jest najlepszą wizytówką noszącej je osoby. Odzież może przez długi czas prezentować się nienagannie i być tak samo efektowna jak wtedy, gdy jeszcze pachniała nowością. Jej odpowiednia pielęgnacja to sposób na to, aby:
kolory ubrań nie wyblakły – może się tak stać podczas prania materiału w zbyt wysokiej temperaturze i z wykorzystaniem nieodpowiednich środków;
odzież zachowała swój fason – ubrania, które są prane, suszone i prasowane zgodnie z instrukcją na metce, mimo upływu czasu pozostają elastyczne i mają taki sam rozmiar – nie są zbyt długie, za szerokie czy za wąskie;
ubrania ciągle były przyjemne w dotyku – odpowiednia pielęgnacja zapewnia, że materiały pozostają (w zależności od ich rodzaju) miękkie i puszyste.
Szczególnej pielęgnacji wymagają ubrania, wykonane z dzianin wysokiej jakości. To miękkie, doskonale układające się na sylwetce materiały, na których mogą znajdować się kolorowe printy czy haftowane wzory. Dzięki właściwej pielęgnacji długo wyglądają jak nowe.
Aby dzianinowe ubranie zachowało fason i pierwotny wygląd, można prać je w pralce – jednak przy wykorzystaniu programu do wełny lub do prania rzeczy delikatnych. Temperatura prania może wynosić maksymalnie do 30 lub 40°C. Nie zaleca się suszenia dzianin na w suszarkach bębnowych, na słońcu i na grzejnikach.
Materiały, z których powstają ubrania, mają różny skład, mogą być barwione i ozdabiane nadrukami na wiele sposobów. To producent odzieży najlepiej wie, co zrobić, aby na dzianinie czy tkaninie nie pojawiły się nieestetyczne przebarwienia, by bluza czy koszulka nie skurczyły lub rozciągnęły . Dlatego od pierwszego prania pielęgnuj ubrania zgodnie z oznaczeniami na metkach.